Staff List
Name |
Post/Specialism |
Mrs Emma Austin |
Teacher of English |
Ms Georgina Abdlki |
Teacher of Modern Foreign Languages |
Miss Laura Adams |
Teacher of Geography / Head of Year 8 |
Mrs Laura Aston |
Inclusion Administrator |
Miss Katy Bannister |
Lead Teacher Personal Development Post- 16, Teacher of Design and Technology |
Mr Anthony Baptiste |
School Games Organiser |
Mrs Melanie Bassett |
Pastoral Lead - KS4 |
Mr Mark Batchelor |
Lead Teacher Computing |
Mrs Marilyn Batey |
Lead Teacher KS3 Science |
Mrs Suzi Bennett |
Lead Teacher Performing Arts |
Ms Lucy Benardout |
Lead Teacher of KS3 English |
Mr Dean Brenchley |
Site Supervisor |
Ms Louise Bromilow |
Teacher of English |
Ms Zana Bull |
Lead Teacher of Art |
Mrs Sharon Collins |
Lead Teacher of KS3 Mathematics |
Mr Jordan Cooke |
Teacher of English |
Mr Rob Davies |
Deputy Headteacher - Curriculum, Teacher of History & Business |
Ms Tegan Denchfield |
Teacher of Art and Design Technology, Head of Year 7 & Transition |
Mr Alex Diamond |
Associate Assistant Headteacher Personal Development - Curriculum, Teacher of History & Business |
Mr Daniel Errey |
Head of Year 11/Lead Teacher Enterprise and Media |
Mrs Anne Feldwick |
Teacher of Dance |
Mr Robbie Ferguson |
Headteacher |
Mr Adam Fullerton |
Lead Teacher of Music, Designated Teacher of Looked after Children |
Mrs Niki Fullerton |
Teacher of Performing Arts/PE |
Mr Ian Game |
Network Manager |
Ms Sharon Garrott |
Teacher of Design Technology |
Mrs Lauren Gilham |
Teacher of Humanities |
Mrs Nicola Hall |
Assistant Headteacher - Quality of Education Standards and Achievement, Teacher of Maths |
Miss Jade Harsley |
Teacher of Enterprise |
Mrs Lorraine Hattrait |
Student Support Manager |
Miss Lorraine Hayfield |
Teacher of English |
Mrs Leanne Holmes |
Teacher of English |
Mrs Charlotte Ince |
Head of Year 8 & 9 |
Mr Martin Jackson |
Site Supervisor |
Mrs Katie Johnson |
Teacher of English |
Mrs Toni Kenny-Purcell |
Assistant Headteacher - Quality of Education – Staff Development, Teacher of English |
Mr Cameron Keyes |
Teacher of Science, Head of Year 9 |
Mrs Maria Killington |
Teacher of Modern Foreign Languages |
Mrs Kathryn Lambert |
Lead Teacher of Modern Foreign Languages |
Mrs Carla Leatherbarrow |
Lead Teacher of Modern Foreign Languages |
Miss Kelsey Leech |
Business Apprentice - Receptionist |
Mr Jason Long |
Teacher of PE |
Ms Keely Martin |
Art Technician |
Ms Laetitia Mason |
Teacher of Humanities |
Mrs Fiona Mills |
Assistant SENCO |
Mrs Deborah Morris |
Lead Teacher of PE |
Mrs Catrina Murrell |
Pastoral Lead KS3 |
Mr Ross Patrick |
Associate Assistant Headteacher Personal Development SEND, Lead Teacher of Digital Learning |
Mr Gareth Phillips |
ICT Technician |
Mr Robert Poole |
Teacher of Science, Head of Year 10 |
Mrs Amanda Rain |
Director for Personal Development and Inclusion, Teacher of Ethics (DSL) |
Mr Nicholas Reid |
Lead Teacher of Science |
Mr Daniel Revell |
Science Technician |
Mr Oscar Richardson |
Teacher of Science |
Ms Georgia Rose |
Reprographics / Reception Cover |
Mrs Claire Rush |
Office Manager & Admissions |
Mrs Ruth Rye |
Inclusion Manager (Deputy DSL) |
Mrs Christine Sanderson |
Attendance Officer |
Ms Jo Smith |
Lead Teacher English |
Mr Ross Standen |
Lead Practitioner Mathematics |
Mr Ryan Talling |
Associate Assistant Headteacher – Inclusion, Teacher of Maths |
Mrs Sam Teagle |
Learning Mentor |
Mrs Lisa Tingley |
Teacher of Mathematics |
Mrs Alison Thomson |
Personal Development – Careers, Advice & Guidance |
Mr John Tyson |
Teacher of Computer Studies |
Mr Nick Vining |
Site Manager |
Mr Chris Ward |
Teacher of PE |
Mrs Hannah Welch |
Data Manager, Exams Officer |
Mrs Sandra White |
SENCo, Teacher of Science |
Ms Diane Wicks |
Lead Teacher of Design Technology |
Mrs Hazel Woollett |
Learning Mentor |
Mr Kogi Yu |
Teacher of Humanitites |